HISTORISK SEJR: Polen forbyder pelsavl
I dag blev en drøm til virkelighed. Efter mange års kamp har Polen endelig vedtaget et forbud mod pels. Præsidenten har sat sin underskrift, og dermed et punktum for et langt og mørkt kapitel i Polens historie.
Polen er EU’s største producent af pels, men med forbuddet vil landets 280 farme lukke ned én for én over de næste 8 år. Millioner af ræve, mink, mårhunde og chinchillaer vil fremover blive skånet for et forfærdeligt liv i et trangt bur.
Skriv under: Forbyd minkavl i Danmark
En lang og hård kamp
Anima har gennem mange år kæmpet en utrættelig kamp mod den magtfulde pelsindustri.

Afsløringer på pelsfarme
I årevis har vi taget ud på pelsfarmene og dokumenteret de rædselsfulde forhold, dyrene lever under. Gang på gang har vi kunnet dokumentere dyr med bidskader og store sår, betændelse, stereotyp adfærd, kannibalisme og døde dyr i burene.
Vores polske medarbejder beretter:
“Jeg vil ikke lyve for dig. Det er hårdt arbejde. Men dyrene har brug for mig – og det er alt jeg behøver at fortælle mig selv for at fortsætte arbejdet for rævene.”
I 2020 fik vi et stort gennembrud, da vi kunne vise grusomme billeder fra Polens største minkfarm. I 2 måneder filmede vores aktivist hverdagen på pelsfarmen. Da vi offentliggjorde optagelserne, gik der chokbølger gennem landet. Højtstående politikere rasede mod industrien og historien var på forsiden af flere aviser.
Nu kunne politikerne ikke længere ignorere dyrenes lidelser, og vi var så tæt på at få et forbud, men det lykkedes desværre ikke lige før målstregen.
I alt har vi været med til at sikre, at hele seks lovforslag mod pelsavl er blevet fremsat, men ingen af dem blev vedtaget. Det fik os dog ikke til at give op og vi fortsatte kampen for pelsdyrene.
Redninger af dyr
Vi har grebet hver eneste mulighed for at redde dyr ud fra pelsfarmene. For hver redning har vi kunnet give et dyr et nyt og trygt hjem med al den kærlighed, de fortjener. Deres historier lever videre og giver en vigtig stemme til dem, der stadig venter i burene.
Et af de dyr der har oplevet pelsindustriens barske virkelighed, er ræveungen Macieck, som vi reddede i sidste øjeblik. Da vi fandt ham, havde han akut brug for behandling. Han havde et åbent og betændt benbrud, og vi kunne ikke gøre andet end at amputere det.
Selvom Maciek nu kun havde tre ben, elskede han at løbe rundt og boltre sig i haven med de andre dyr. Det kan ikke andet end at varme ens hjerte, at se ham lege rundt i græsset.
Macieks fortælling er en historie om håb, og det viser hvor afgørende Polens forbud er for dyrene. Snart er redninger af dyr som Maciek ikke længere nødvendige, for burene vil stå tomme.

Politisk pres
Vi har afholdt over 100 demonstrationer mod pels og afleveret tusindvis af underskrifter, så opbakningen til et forbud ikke var til at tage fejl af. Vi har stået i timevis med bannere og billeder af dyr fra pelsfarmene, mens hundredvis af borgere deltog i marcherne.
Vi har oplyst politikerne om, hvad der foregår bag pelsfarmenes mure og opfordret dem til at stille sig på dyrenes side.
Vores indsats har skabt debat i medierne og sat pels på den politiske dagsorden.
Undervejs har der været skuffelser og frustrationer, men vi har konsekvent vedholdt presset på politikerne og pelsindustrien, og nu står vi her endelig.

Europa siger nej til pels
Med Polens beslutning er vi nu ét skridt tættere på et pelsfrit Europa. For bare 20 år siden var dette næsten utænkeligt. Dyrenes lidelser foregik i skjul, langt fra offentlighedens blik, og de færreste kendte til rædslerne bag pelsfarmenes mure.
I årevis har vi arbejdet for at bringe sandheden frem i lyset og det har båret frugt. Land efter land har indført forbud mod pelsavl, og med Polen har 24 lande i Europa nu sat en stopper for pelsproduktionen. Danmark, Finland, Grækenland og Spanien er de sidste lande i EU, som stadig har en pelsproduktion.
Og det er ikke kun Europa, der vender ryggen til pels. Over hele verden er produktionen i tilbagegang, og i det seneste årti er den faldet med hele 85 %. Der er ingen tvivl længere: Pels har ingen fremtid.
Kampen fortsætter herhjemme
Mens næsten alle lande rundt om os lukker deres pelsfarme, tøver vores egen regering. Vi er nu tæt på at være det allersidste land i EU, der stadig indespærrer vilde rovdyr i små bure og slår dem ihjel for deres pels.
Med Polens sejr har vi nu momentum til at presse politikerne i Danmark. For hvis Polen, som den største producent af pels i EU, kan gøre det, hvorfor skulle Danmark så ikke kunne?
“Danskerne er klar til at følge Polen og tømme burene for mink. Nu er det op til politikerne om de vil lytte til en håndfuld minkavlere eller til befolkningen og eksperter," siger Joh Vinding, direktør i Anima.
Vi giver ikke op før vi har sikret en fremtid, hvor dyr ikke længere skal lide og dø for deres pels. Det er på tide, at Danmark følger med resten af Europa! Er du enig? Så skriv under her:
Skriv under: Forbyd minkavl i Danmark







